Aby przygotować wyśmienitą pieczeń wołową najlepiej jest użyć większych elementów wołowych (ok 2 kg), które nie są nadmiernie poprzerastane tkanką łączną – najlepiej z udźca (zrazowej górnej, zrazowej dolnej, ligawy lub skrzydła), krzyżowej, rostbefu, antrykotu czy polędwicy.
- Mięso mrożone trzeba dobrze rozmrozić (przez całą noc). Chłodzone wyjąć przed przygotowaniem z lodówki na ok. 30 min.
- Mięso na pieczeń warto wcześniej zamarynować w ziołach z odrobiną soli lub swoim ulubionym zestawie przypraw. Ważne jest aby przed pieczeniem mięso dobrze obsmażyć ze wszystkich stron na dużej patelni lub w brytfannie.
- Na każdy kilogram masy mięsa szacuje się około 1,5 godziny pieczenia w temperaturze od 170 do 180oC. Nie pieczmy mięsa w zbyt wysokiej temperaturze. Zmniejszmy jej moc i wydłużmy czas pieczenia. Dłuższe pieczenie nie przesusza mięsa. Każdy piekarnik jest jednak inny i trzeba przetestować czas pieczenia we własnych warunkach.
- Mięso należy umieścić równo na środku piekarnika.
- Piec można w foli aluminiowej lub bez przykrycia. Pieczenie w folii wymaga trochę dłuższego czasu, ale pomaga zachować soczystość mięsa.
- Aby nadać więcej smaku i soczystości można dodać do pieczeni słoninę lub boczek wędzony.
- Po upieczeniu zawsze dajemy odpocząć mięsu przez min. 15 min. (można nakryć folią aluminiową).
Jak sprawdzić czy pieczeń jest gotowa?
Sprawdzamy temperaturę w najgrubszym miejscu pieczeni przy pomocy termometru do mięsa. Rare (niewypieczona): 60°C, Medium (średnio wypieczona): 70°C, Well done (wypieczona) 80°C.
Klasyką i przebojem światowej kuchni jest Beef Wellington, czyli polędwica otoczona grzybami (borowiki lub pieczarki), zawinięta w ciasto francuskie i upieczona w całości.